Orličský potok vtéká na začátku města Jablonného nad Orlicí do kryté části dlouhé 550 m, ve které docházelo k usazování štěrkových nánosů. Jejich odstranění je velmi obtížné vzhledem k nemožnosti nasazení mechanizace. Při povodních v roce 1997 došlo k zanesení kryté části potoka naplaveninami. Návrh technického řešení vychází ze záměru vybudovat dvě záchytné přepážky. Tyto jsou umístěny příčně přes údolní nivu potoka nad zastavěnou částí Jablonného asi 450 m od sebe. Výpustní zařízení je navrženo na provedení stálých průměrných toků, bezpečnostní přeliv je navržen na stoletou vodu.
1. Současný stav
Orličský potok protéká pod obcí Orličky úzkým uzavřeným údolím. Šířka údolní nivy se pohybuje kolem 60 metrů. Svahy údolí jsou prudké se skalními výstupy na povrch. V údolní nivě vede neupravená trasa Orličského potoka o šířce 3 až 5m. Koryto má zemní břehy hlinitoštěrkovité, dno je štěrkovité až balvanité. Podélný spád potoka je poměrně velký, což souvisí s velkou rychlostí vody, velikostí unášejících sil a erozní činností vody.
Z hlediska životního prostředí je pěkným přírodním místem, vzhledem k neupravenému bystřinnému charakteru potoka s doprovodným břehovým porostem. Údolí je evidováno jako významný krajinný prvek Hradiska.
Na začátku města Jablonného nad Orlicí vtéká potok do kryté části, která je dlouhá 550m. V této části docházelo již dříve k usazování štěrkových nánosů, jejichž odstraňování vzhledem k nemožnosti nasazení mechanizace je velmi obtížné. Při povodních v červenci 1997 došlo k zanesení kryté části potoka naplaveninami o objemu 300m3 .
2. Návrh technického řešení
Návrh vycházel ze zpracovaného investičního záměru Povodí Labe Hradec Králové zabránit přesunu štěrkobalvanitých splavenin rozvodněným Orličským potokem do zakryté části vybudováním dvou záchytných přepážek, které jsou umístěny příčně přes údolní nivu potoka nad zastavěnou částí Jablonného asi 450m od sebe. Projekt zpracoval atelier KVARTA, s.r.o. Choceň.
Horní záchytná přepážka č.2 má za úkol podchytit splaveniny z horní části Orličského potoka. Má stálé nadržení, voda zde ztrácí rychlost a dojde k usazování splavenin na dno zdrže.
Hrázka přes údolí je zemní s těsnící jílocementovou clonou, zapuštěnou do skalního podloží. Hrázka je vybavena kamennou dlažbou, řádným zavázáním těsnící clony do obou břehů betonovými bloky, kamenným filtrem u vzdušné paty hráze, vývarem a rybím přechodem. Celá hráz je vysoká 4,5m a má kapacitu vypočtenou dle objemu stoleté vody.
Dolní záchytná přepážka č.1 zachytí hrubší splaveniny z úseku mezi oběma přepážkami. Zdrž je "suchá".
Konstrukce hráze výšky 3m je podobná jako horní. Výpustné zařízení je navrženo na provedení stálých průměrných průtoků a bezpečnostní přeliv je navržen na stoletou vodu. Nánosy z obou zdrží budou pravidelně strojně odstraněny, aby byl zachován užitný prostor zdrží.
Při zahájení prací na budování obou přepážek jsme požádali o technickou pomoc vedoucího střediska přípravy a laboratoří Vodních staveb - Ing.Faltuse. Ten nám svými zkušenostmi a doplněním technického řešení pomohl zvládnout zdárné provedení díla.
Obě hráze se budovaly ve spolupráci s firmou VAKSTAV, se kterou jsme prováděli již třetí stavbu. Spolupráce se velmi osvědčila. Práce byly zahájeny v 10/99 a s výjimkou drobných terénních a dokončovacích prací byly ukončeny ve 12/99.
Celkem bylo provedeno:
700m2 jílocementové těsnící clony o šířce 0,6m
3500m3 zemních prací
1200m2 kamenných ploch
Napsal: Ing.Pavel Král
English summary
Orličský brook - dikes
Orličský brook flowes into a covered 550 m long part in the beginning of the town Jablonné nad Orlicí. Gravel deposits set here at that part. Their removing is very difficult owing to an unnecessarity of a machinery using. During floods in 1997 covered part of the brook was filled by deposits. A design of the technical solution suggests to build two catching barriers. These are located accros a walley above built part of Jablonné nad Orlicí in the span of 450 m. A releasing device is designed to a constant average flow, a safety overflow is designed to one hundred years´ flood.