Nový kolektor v centru Prahy

Článek informuje o projektovaném kolektoru v centru Prahy délky 780 m v oblasti ulic Jindřišská, Vodičkova a Karlovo náměstí. V souvislosti s výstavbou tohoto kolektoru bude třeba v dotčené oblasti podchytit základy více než 50 objektů. Článek popisuje způsob podchycení prvních čtyř objektů na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice.

Kolektorová síť v Praze byla v roce 2000 v kategorii inženýrských staveb nominována do ankety Stavba století. Přestože v ní zvítězila stavba pražského metra, nemění se nic na skutečnosti, že stavba kolektorů pro Prahu zůstává významným inženýrským dílem.

V Praze se staví kolektory od poloviny 60. let a v současnosti spravuje firma Kolektory Praha více než 60 km hloubených a ražených kolektorů jak v centru Prahy, tak i na sídlištích, kde však jejich výstavba prozatím prakticky nepokračuje. Značný rozvoj kolektorové sítě však dnes probíhá v centru Prahy, zejména v oblasti Pražské památkové rezervace. V průběhu dvou let dosáhne celková délka ražených kolektorů v centru Prahy více než 15 km. Do roku 2010 se počítá s vybudováním dalších 10 km ražených kolektorů.

Kolektor Centrum I. A – trasa Vodičkova

Tento distribuční kolektor III. kategorie je navrhován v oblasti ulic Jindřišská – Vodičkova – Karlovo náměstí s návazností na již vybudovaný kolektor v ulici Jindřišská, končící v šachtě Š 16 před obchodním domem Krone.

Vybudováním tohoto kolektoru bude na kolektorový systém napojení inženýrských sítí nově připojeno celkem 60 objektů. Páteřní větev kolektoru prochází pod podchodem na Václavském náměstí, má délku asi 780 m a jsou na ni umístěny čtyři základní šachty. Na tuto větev navazují čtyři odbočné větve na Václavském náměstí a pět dalších větví vedených do přilehlých ulic Palackého, V Jámě, Školská, částečně Jungmannova a Lazarská, vesměs také ukončených šachtami.

Z kolektoru jsou k jednotlivým objektům vedeny krátké ražené přípojky, ukončené připojovacími vrty. Kolektor je veden v hloubkách 10 – 12 m pod terénem. Je proto často pod úrovní základové spáry jednotlivých objektů v zóně ohrožení. Poklesová zóna je podle ČSN 730079 definována jako část zemského povrchu vymezená průvodičem úhlu vlivu vedeným od podzemního díla směrem k objektu.

Aby se oblast negativního vlivu ražby kolektorů na blízké objekty na povrchu snížila na minimum, bylo při budování kolektorů navrženo realizovat předsazenou clonu z tryskové injektáže nebo z pilot, případně podchytit základy objektů. V rámci stavby kolektoru Centrum I. A je podchycení základů navrženo u více než 50 objektů.

Podchycení základů objektů tryskovou injektáží

Vzhledem k realizaci akce "Zklidnění ulice Vodičkova", vyhlášené městskou částí Praha 1, bylo rozhodnuto o tom, že se sanační práce na objektech (č.p. 793, 792, 1935, 704) v dané oblasti – na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice – provedou v předstihu, a sice v letních měsících roku 2000.

Navržené řešení ochrany objektů před účinky vlivu samotné ražby kolektoru vycházelo z posouzení různých vlivů a alternativ vědeckou radou projektu. Na základě analýzy okolních staveb v tak exponované oblasti byla pro podchycení základů objektů zvolena clona z tryskové injektáže. Jedná se o řadu převážně svislých sloupů v zemině o průměru 1,2 m. Jejich vzájemná osová vzdálenost je vesměs 2,0 m a vzdálenost os sloupů tryskové injektáže od průčelních zdí je 1,5 m. Polohy sloupů zohledňují jednak místa budoucích kolektorových přípojek, jednak místa stávajících sítí a zejména odpadní kanalizace.

Provádění

Vzhledem k tomu, že práce byly prováděny ve velmi exponovaném území přímo v centru Prahy, bylo přípravě a vlastní realizaci akce nutno věnovat zvláštní pozornost. Činnost byla rozdělena na dvě základní části: přípravnou, spočívající v realizaci uložení průchodek včetně podrobného průzkumu inženýrských sítí a vlastní injektáž včetně obnovy původních povrchů.

Tyto části bylo nutné dále dělit na jednotlivé etapy, dílčí úseky délky max. 50 m. V dotčené oblasti bylo třeba zachovat pěší provoz a provoz obchodů, nebránit vstupům do jednotlivých objektů a do veřejných pasáží. Část prací byla realizována z vlastního podchodu pod Václavským náměstím. Prostor pro ZS byl umístěn na Václavském náměstí a byl velmi stísněný.

Závěr

Sanační práce se podařilo realizovat během osmi týdnů o prázdninách roku 2000 ve velmi dobré kvalitě. Byly dodrženy všechny technicko–kvalitativní podmínky díla včetně ochrany inženýrských sítí a dodrženi smluvní ceny.

Údaje o stavbě
Investor: Hl. Město Praha
Pověřený investor: firma ZAVOS, s. r. o.
Projekt: Pragoprojekt Praha, a. s., středisko podzemních staveb, HIP – Ing. Jiří Svoboda.
Realizační projekt pro sanační práce: FG Consult, s.r. o.

 

ing. Jiří Svoboda, Pragoprojekt Praha, a. s.


English summary

Initial works for building of a new collector in the center of Prague
This article informs about the designed collector C I.A in the center of Prague, 780 m long at the area of Jindřišská and Vodičkova streets and Karlovo Square. In a context with building of this collector there will be necessary to underpin foundations of more than 50 objects. The article describes underpinning of the first four buildings at the crossing of Wenceslas Square and Vodičkova Street.