Mikrozáporové pažení a trysková injektáž pro kolektory v centru Prahy

Článek popisuje první kroky při výstavbě kolektoru Centrum I. A – trasa Vodičkova: provedení mikrozáporového pažení šachty pro umístění vzduchotechnického zařízení a zajištění základů starého objektu, pod nímž bude ražena úniková štola tryskovou injektáží, a jeho sepnutí ocelovými táhly.

Od listopadu loňského roku se Zakládání staveb, a. s., opět podílí na výstavbě kolektoru v centru Prahy. Nově budovaným úsekem je v současnosti kolektor Centrum I. A – trasa Vodičkova, navrhovaný v oblasti ulic Jindřišská, Vodičkova a končící na Karlově náměstí (viz předchozí článek).

Předmětem naší dodávky v první fázi výstavby kolektoru je mikrozáporové pažení šachty (Š 34) určené pro umístění VZT zařízení, situované ve dvoře objektu č. p. 670, a zajištění nadloží únikové štoly délky 48,60 m vedoucí z této šachty do hlavní trasy kolektoru. Protože úniková štola bude ražena pod objektem č. p. 670, jehož základy jsou ze 14. století a jenž je značně staticky narušen, je součástí naší dodávky také sanace základů objektu a jeho sepnutí ocelovými táhly.

Mikrozáporové zajištění šachty

První část prací tvořilo tedy mikrozáporové zajištění šachty Š 34 a z ní vedoucího vzduchotechnického kanálu. Pažení tvoří mikrozápory z MP 108/16 mm s osovou vzdáleností asi 0,40 m. Po ověření geologických poměrů v prostoru budoucí šachty byla pro provádění mikrozápor nasazena elektrická vrtná souprava MVS. Jako vrtný nástroj bylo v horní části vrtu v nesoudržných štěrkopískových náplavech použito vrtné kladivo XL5 s pažnicovým systémem Tubex firmy Sandvik. V dolní části vrtu, ve skalním podloží tvořeném zvětralými až navětralými břidlicemi, pak bylo použito vrtné kladivo VKP 140 již bez pažení. Tímto kombinovaným způsobem jsme dosáhli požadované přesnosti v půdorysném umístění a sklonu vrtů, jakož i potřebné produktivity práce.

Trysková injektáž pod objektem č. p. 670

Další část naší dodávky představovalo zajištění základů objektu č. p. 670 tryskovou injektáží M1. Protože převážná část souvisejících prací byla realizována ze sklepa domu, do něhož byl velmi omezený přístup, byla na jejich provedení nasazena elektrická vrtná souprava Lumesa. Projekt požadoval vytvoření sloupů TI Ć 800 mm, jejichž pata je opřena o povrch skalního podloží a hlava je zatažena do stávajících základů domu. Aby se minimalizovalo nebezpečí možných deformací objektu v průběhu ražby štoly, byly do těchto sloupů TI osazeny mikropiloty MP 70/12 mm s injektovaným kořenem vetknutým do skalního podloží.

Pro dosažení projektovaných parametrů TI v zastiženém geologickém profilu pod základy objektu (zjílovatělý štěrkopísek, eluvium břidlice) se nejlépe osvědčila metoda TI s jednou tryskou (Ć 3,0 mm) a vrtání s částečným předřezem (cca 15,0 – 20,0 MPa). Menší průměr při použití dvou trysek (2,2 – 2,6 mm) nedokázal značně jílovitou zeminu dostatečně prořezat, větší průměr (4,0 mm) pak zase saturoval zeminu příliš rychle a z důvodu omezené kapacity vrtu pro únik vyplaveného materiálu docházelo k jeho zahlcování a k následným deformacím podloží.

Spínání objektu č. p. 670 ocelovými táhly

Poslední dosud prováděnou činností je spínání domu č. p. 670 ocelovými táhly Ć 22 mm, která mají trvale staticky zajistit jednotlivá podlaží domu tak, aby při ražbě štoly ani později nedošlo k jeho žádným posunům. Táhla jsou osazována pod podlahy a roznášecí desky se v rámci rekonstrukce objektu zapustí do obvodových zdí, aby nerušily vzhled fasády domu. Dokončení těchto prací je nezbytné pro možnost zahájení ražby únikové štoly, avšak z důvodu pomalého uvolňování jednotlivých bytů probíhá tato činnost zatím jen v malém měřítku a navíc s velkými časovými odstupy.

Práce na zajištění nadloží štoly budou tedy zahájeny až po dokončení všech sanačních prací na objektu č. p. 670. Technické řešení jejího zajištění spočívá v provedení dovrchních sloupů TI–M1 Ć 600 mm v kombinaci s mikropilotovým deštníkem z MP 108/16 mm. Pro omezení nebezpečí deformace čelby při ražbě štoly bude každý úsek zajištěn tahovými sklolaminátovými tyčemi Ć 24/7 mm, osazenými do cementové zálivky. Protože tyto práce by měly být zahájeny již v období března a dubna 2001, je pravděpodobné, že se o naše zkušenosti z realizace tohoto zajímavého podzemního díla podělíme s čtenáři v některém z příštích čísel časopisu Zakládání.

Údaje o stavbě
Investor: Hl. Město Praha
Pověřený investor: firma ZAVOS, s. r. o.
Projekt: Pragoprojekt Praha, a. s., středisko podzemních staveb, HIP – ing. Jiří Svoboda.
Realizační projekt pro sanační práce: FG Consult, s.r. o.

 

ing. David Peč, Zakládání staveb, a. s.


English summary

Microrider bracing and jet grouting for a collector in the center of Prague
The article describes the first steps for building of the collector Centrum I. A – the route Vodičkova. A shaft for the air – condition equipment was secured by the microrider bracing, an old building foundation was protected by jet grouting and the old house beneath which the rescue gallery will be driven was braced by tendons.