MVE KLECANY

Zakládání staveb, a.s. vybudovalo stavební jímky pro výstavbu nové vodní elektrárny v Klecanech. Větší část štětových stěn byla realizována z vody do předem prohloubeného dna řeky, ze kterého bylo odstraněno opevnění podjezí. Jímku tvoří dvojitá larsenová stěna vyplněná štěrkopískem. Přítoku vody bylo v části jímky zabráněno injektáží podloží u jezu. Při vrtání kotev byly použity preventry. Veškeré provedené práce umožnily minimalizovat přítok vody do jámy. Stabilitu díla ověřila dvouletá voda - k přelití konstrukce chybělo pouhých 10 cm.

V termínu leden až březen letošního roku realizovalo středisko beranění akciové společnosti Zakládání staveb zajímkováni stavební jámy pro výstavbu nové vodní elektrárny na jezu v Klecanech. Investorem stavby je Povodí Vltavy a hlavním dodavatelem náš dlouholetý partner Metrostav. Dodavatelem projektové dokumentace pouze pro jímkování byl FG Consult.

Jedná se o stavbu většího rozsahu, realizovanou převážně z vody. Stavba byla zahájena na dolní vodě beraněním štětovnicové stěny. Na tuto stěnu navazovala dvojitá stěna o rozteči 6m, beraněná z pracovní lodi Hanka. Před vlastním beraněním v korytě bylo nejdříve nutno provést prohrábku koryta v místě beranění, z důvodu výskytu betonových jehlanců používaných k opevnění koryta v podjezí. Tyto jehlance byly vytěženy pomocí polypového drapáku.

Při beranění dvojité stěny se po vzdálenosti 2,4 m osazovala na štětovnice táhla na čepu, která byla po zaberanění sklopena a přivařena nad vodou na kotevní štětovnici. Totéž bylo provedeno z druhé strany. Tím vznikl kříž z táhel, který zajišťoval stabilitu celé konstrukce. Nad tímto křížem byly navařeny vodorovně larseny. Vnitřek mezi larsenovými stěnami byl poté vyplněn štěrkopískem o objemu cca 2.100 m3. Tím byla celá konstrukce stabilní i při rozdílu hladin vně a uvnitř jímky až 8 m, dle kolísání hladiny ve Vltavě.

Těsnění celé jímky bylo pomocí vnější štětovnicové stěny doberaněné až do navětralého skalního podloží. Problematické místo u dolního pilíře se vyřešilo pomocí zaberaněné krabice z larsen, do které byly osazeny 3 ks injekčních trubek a poté zainjektováním cementovou směsí. Přítoky vody byly pak minimální.

Větší problémy s přítokem vody byly u larsenové stěny v břehové části, kde byly navrženy 2 úrovně zemních vrtaných kotev. V horní úrovni došlo ke změně oproti PD a 10 ks vrtaných kotev bylo nahrazeno kotvami povrchovými do kotevních larsen. Táhla byla osazena přes larseny do převázek ze dvou profilů U 300 a předepnuta na požadovanou sílu.

U dolní úrovně kotev se projevily problémy s úrovní podzemní vody, která korespondovala s hladinou vody ve Vltavě.. Rozdíl hladin byl cca 3m. To vedlo ke zhoršeným podmínkám při vrtání kotev, ale i k nutnosti utěsnění otvorů z důvodu velkých přítoků vody do stavební jámy. Toto bylo vyřešeno pomocí tzv. preventrů.

Zároveň s vrtáním kotev na dolní vodě pokračovaly práce na beranění jímky na horní vodě. Zde se jednalo o jednoduchou larsenovou stěnu, která byla stabilizována pomocí přitěžovacího zásypu. Zde se vyskytl problém s geologií,kdy skalní podloží bylo naraženo již 2,5 m nad předpokládanou úrovní. Vyskytly se obavy o stabilitu celé stěny s ohledem na plánovanou plavební odstávku koncem léta a tím snížení hladiny na horní vodě. Při snížení hladiny působí větší zatížení od přitěžovacího zásypu na vzdušné straně jímky. To bylo řešeno pomocí tzv. plovoucích kotev. Jednalo se o larsenu dlouhou 1,5 m na kterou byl navařen čep s táhlem, které bylo přivařeno na larsenovou stěnu. Tyto kotvy byly zasypány přitěžovacím zásypem. Napojení stěny na horní pilíř jezu bylo provedeno také krabicí ze štětovnic a zavibrováním škváry z důvodu utěsnění.

Po provedení všech těchto opatření se přítoky vody do stavební jámy snížily na minimum a byly lehce zčerpatelné.

Před předáním stavby objednateli došlo na Vltavě k povodni na úrovni dvouleté vody. Tato povodeň prověřila stabilitu celé konstrukce, neboť přišla v době, kdy byly téměř hotovy zemní práce a ještě nezačaly práce na podkladních betonech. K přelití jímky chybělo pouhých 10 cm.

Všechny práce probíhaly v těsné spolupráci s hlavním dodavatelem a byly provedeny v dohodnutém termínu ve velmi dobré kvalitě.

Ing. Jaroslav VRZÁK


English summary

Small water power plant Klecany

Zakládání staveb, a.s. realized coffer dam for building of new power plant at Klecany. The most of works were created from the river to pre-excavated river bottom from that the bottom reinforcement was removed. The coffer dam is created by driven double sheet wall filled by gravel. Bedrock grouting prevents water inflow at part of coffer dam. Preventers had to be used for anchor borehole drilling. All realized works made possible to minimize water inflow. Coffer dam stability was checked by two years floods - to recasting of structure only ten centimetres rested.