Shybka v Ústí nad Labem

Článek popisuje přípravu, uložení a obsyp shybky pod Labem v Ústí n. L. Kanalizační shybka sestává ze dvou rour PE Ć 450/26,7 mm o délce 191 m - uložených do přitěžovacího rámu. Kontrola rýhy i obetonování shybky probíhalo za účasti potápěčů.

V termínu 06 - 08/2000 realizovala a.s. Zakládání staveb stavbu kanalizační shybky v Ústí nad Labem přes řeku Labe. Jedná se o zdvojenou shybku na kanalizačním potrubí stoky X v říčním kilometru 38,60. Shybku tvoří dvě trouby PE Ć 450/26,7 mm, délky 191 m, pokládané do otevřené rýhy zatahováním. Trouby jsou v korytě uloženy ve sklonu 0,6% v přitěžovacích kusech a obetonovány. Krytí potrubí pode dnem se pohybuje v rozmezí 1,20 m až 1,87 m a je tvořeno vrstvou betonu (0,15 m), vrstvou štěrkopísku a vrstvou kamenného záhozu.

Práce byly zahájeny na našem pracovišti v Ouholicích, kde se prováděla montáž zátěžové konstrukce z U profilů č. 160 do tzv. křížů. Ty byly poté odvezeny na staveniště, kde byly svařeny do konstrukce dlouhé 168 m. Nosným prvkem jsou dva profily betonářské oceli Ć 32 mm. Do čela shybky byla osazena tzv. bota z plechů tloušťky 2 cm, která bránila poškození PE rour a také před sebou rozhrnovala materiál usazený v rýze pode dnem Labe. Do zátěžové konstrukce se pomocí třmenů osadily poté dvě PE roury Ć 450/26,7 mm, které byly obaleny geotextilií. Z boku celé konstrukce se navařily již naohýbané KARI sítě výšky 70 cm, zpevněné ocelovými pruty Ć 12 mm, tvarovanými do U profilu. Celá konstrukce byla vystlána geotextilií a B-systémem a sloužila jako ztracené bednění pro betonáž pod vodou. Tím byla vlastní konstrukce připravena na zatažení cca 100 m od pravého břehu Labe.

V průběhu těchto prací se prováděl výkop vlastní rýhy v korytě Labe. Vzhledem k problematickému úseku řeky, s ohledem na silný proud a malou šířku řeky, zde byly vydány omezující podmínky ze strany SPS. Z tohoto důvodu nebylo možno použít pracovní loď Hanka s bagrjeřábem pro výkop rýhy, ale bylo nutno použít podvodní bagr KOMATSU. Objem výkopu z řeky činil cca 6.500 m3 zeminy, která byla skladována u pravého břehu.

Po vytěžení rýhy, jejím dočištění a přeměření, se přistoupilo k vlastnímu zatahování shybky. Nejprve bylo potřeba celou konstrukci přisunout co nejblíž k břehové čáře. Zatahování prováděl vyprošťovací tank T 34 za pomocí dalších mechanismů (Tatra s navijákem, jeřáby, buldozer). Bylo nutno také překonat nepříjemný oblouk na parkovišti soudu a ochránit zámkovou dlažbu, která se zde nachází.

Po zatažení k břehové čáře řeky se druhý den přistoupilo k vlastnímu naplavení celé konstrukce shybky (hmotnost cca 24 t, délka 168 m) do koryta Labe. Zatahování probíhalo z levého břehu tankem T 34, ukotveným do kotevních larsen. Omezující podmínkou byla také délka lana tanku, cca 90 m, takže bylo nutno uprostřed řeky lana přespojkovat. Na pravém břehu se mezitím pomocí buldozeru a kladky, tatry s navijákem a dvou jeřábů rovnala shybka do směru. Vlastní zatahování bylo značně náročné na koordinaci práce jednotlivých mechanismů a vyvolalo značný zájem jak ze strany laické, tak především odborné veřejnosti, a proběhlo bez větších problémů. Ještě tentýž den byl nad rýhu přitlačen hornopalubový tlačný člun Jantar a ukotven.

Další den se přisroupilo k betonáži shybky. Celkový objem uleženého betonu byl 160 m3. Práce probíhaly za účasti potapěčů pomocí schwing pumpy (vyložení 35 m) z člunu Jantar a částečně z levého břehu. Nejobtížnější byl proudný úsek v šíři cca 80 m.

Po betonáži zahájil podvodní bagr Komatsu zásyp rýhy a obsyp lomovým kamenem. Součástí dodávky bylo poté napojení potrubí v březích až ke kanalizačním šachtám, oprava rozebraného břehového opevnění a terénní úpravy. Práce byly realizovány ve výborné kvalitě a v dohodnutém termínu.

 

Ing. Jaroslav Vrzák


English summary

The inverted siphon in Ústí nad Labem
The article describes planning, bedding and filling up of the inverted siphon under Labe river in Ústí nad Labem. This sewerage siphon consists of 2 PE pipes dia. 450/26,7 mm 191 m long deposited to a loading frame. Controlling works and concreting of siphon were carried out by frogmen.