Tisková konference u příležitosti zakončení projektu
Týden Facility managementu v Praze 2001


English summary

Na tiskové konferenci zástupci hlavních aktérů projektu rekapitulovali cíle oboru facility management. Uvedeny byly příklady optimalizování vnitropodnikových procesů, které přinesly značné finanční úspory, zmíněn byl i hlavní problém tuzemských firem – neschopnost soustředit se zcela na hlavní předmět podnikání a veškeré související činnosti delegovat na jiné firmy.

Ve dnech 30. 10. – 1. 11. 2001 proběhla v Praze zatím ojedinělá akce s názvem „Týden Facility managementu v Praze 2001“. V jejím závěru se v prostorách Anežského kláštera uskutečnila tisková konference, jíž se zúčastnili zástupci hlavních aktérů celého projektu – Luděk Pfeifer, ředitel M. C. Triton, s. r. o., (hlavní organizátor projektu), Ondřej Štrup, prezident IFMA CZ a jejich hosté – Dennis L. Longworth, prezident celosvětové organizace IFMA a Terance Barkan, ředitel servisní organizace IFMA. Rekapitulovali na ní smysl a cíle proběhlého „Týdne“ a současně přítomné novináře a zástupce odborné veřejnosti seznámili s hlavními pojmy z oblasti FM a významem, který FM v současné společnosti má.

FM představili jako obor, který se zabývá řízením a strategickým plánováním podpůrných procesů ve firmách s cílem, aby všechny tyto procesy tvořily integrovanou službu hlavní činnosti podnikání (core-businessu) při současném snížení nákladů na tyto činnosti, a tedy celkovém zvýšením zisku firmy.

V současném světě totiž dochází k zajímavému jevu: tvrdý business probíhá nejen v hlavních činnostech, ale proniká i do oblastí vnímaných jako „režie“ nebo „podpora“. To, co bylo nezajímavou součástí podnikání, se najednou stává pro řadu firem plnohodnotným businessem. Aby byly společnosti připraveny na přicházející změny, musejí přehodnocovat svůj pohled na prováděné činnosti a nacházet hranice svého
core-businessu a jeho podpůrných činností. Podpůrné činnosti jsou dosud bohužel ve většině společností na okraji zájmu, přitom potenciální úspory jsou zde ohromné. Na příkladu jednoho z nominovaných „projektů roku 2001 v oblasti FM“ – Restrukturalizaci podpůrných služeb v Komerční bance, a. s. – ukázal Ondřej Štrup, jak se podařilo s úspěchem rapidně snížit náklady na tyto dosud nekoordinované a neefektivně fungující služby v tomto bankovního ústavu. Jejich optimalizací došlo k provozní úspoře cca 1 mld. Kč za současného snížení počtu zaměstnanců v této oblasti z původních 1 300 na dnešních asi 130 (část služeb se nakoupila zvenčí – tzv. outsourcing).

V této souvislosti Ondřej Štrup zmínil myšlenku pana Ramira Cibrianiho, velvyslance Evropské komise v ČR, uvedenou v jeho zahajovacím projevu dvoudenní konference o FM, probíhající v rámci celotýdenní pražské akce. Ten řekl, že velkým rizikem a brzdou se pro naše podniky při vstupu do EU může stát právě jejich neefektivní hospodaření. To mohou zlepšit zvýšením výkonu své hlavní podnikatelské činnosti nebo právě snížením doprovodných nákladů.

Z průzkumu českého trhu vyplývá, že méně než 10 % tuzemských firem je v kvalifikovanosti, strategičnosti a odbornosti řízení podpůrných procesů srovnatelných s požadavky, které na ně bude klást stále ve větší míře evropský trh. A v této skutečnosti vidí pan Pfeifer, ředitel společnosti M. C. Triton, s. r. o., velkou šanci pro podnikání na trhu FM.: „Jedním z největších problémů našich firem je skutečnost, že si neumějí vybrat nebo se soustředit na svůj hlavní předmět podnikání, tomu se věnovat a veškeré související činnosti delegovat na jiné firmy“. Dle jeho slov to byl také jeden z hlavních důvodů, proč se společnost M. C. Triton, s. r. o., ujala role hlavního organizátora celého projektu „Týden FM v Praze 2001“: „Chtěli jsme pomoci trhu k růstu, aby trh pomohl k růstu nám.“

Význam oboru facility managementu v celosvětovém měřítku demonstroval na příkladu několika statisticky ověřených hodnot prezident celosvětové organizace IFMA pan Dennis L. Longworth:
• v rukou facility managerů leží průměrně nákupy zhruba v hodnotě 64–100 mil. USD;
• evropský trh v oblasti FM představuje v současnosti zhru-
ba částku 300 mld. Euro, severoamerický pak částku asi 900 mld. USD.

Jako hlavní současný trend v oblasti FM označil pan Dennis L. Longworth již zmíněný „outsoursing“, tedy zajišťování služeb potřebných pro podniky jejich nákupem zvenčí a nikoliv (jako tomu bylo převážně dosud) vlastními zaměstnanci.
Druhý ročník projektu „Týden FM v Praze“ by se měl konat v listopadu roku 2002; odborná veřejnost tak bude mít při příležitosti jeho konání příležitost opět se setkat s odborníky z této dynamicky se rozvíjející oblasti managementu.

Ing. Libor Štěrba
Foto: autor


English summary

Press conference for Week of facility management in Prague 2001 project ending

Main partners of the project resumed targets of the facility management branch at the press conference. Samples of the optimalization of internal enterprise procedures that brought distinct financial saves were presented, the main problem of local companies was meant - unability to concentrate on a main subject of business and to depute other pertinent activities to other subjects.